W Polsce, w kraju, w którym musztardę łączy się nie tylko z miodem, ale również z wszelkiego rodzaju ziołami, czy nawet owocami konkurencja na rynku musztard jest bardzo duża. Dzięki temu, nawet najbardziej wymagające podniebienie znajdzie smak odpowiedni dla siebie. Wiele zdegustowanych słoiczków to gwarancja dobrego wyboru.
Producent najlepszej musztardy narynku – czym się kieruje?
Żeby sprzedawać produkt idealny, wysokiej klasy, bez względu na to, czy będzie to musztarda, ocet, czy żel pod prysznic, trzeba się skupić na wyselekcjonowaniu dostawców półproduktów. Ziarna gorczycy wysokiej jakości to połowa sukcesu.
Producent najlepszej musztardy narynku powinien posiadać opracowaną własną recepturę. Odpowiednie proporcje oraz sposób przygotowywania wyznaczą miejsce na rynku. Również odpowiedni sposób leżakowania i konserwowania musztardy ma znaczenie.
Co zrobić, żeby zostać producentem najlepszej musztardy na rynku?
Należy dać klientom wybór. W związku z tym, że smaki musztard mogą znacząco się od siebie różnić producent najlepszej musztardy narynku powinien przygotować dla swoich klientów co najmniej kilka alternatyw – smaki słodsze, ostrzejsze, bardziej goryczkowe, te z całymi ziarnami gorczycy oraz te gładkie.
Żeby firma była dla potencjalnego klienta atrakcyjna warto, żeby co jakiś czas wprowadzała nowy produkt. Podążanie za trendami kulinarnymi pozwoli na ciągły rozwój – w dzisiejszych czasach warto postawić na linię eko lub limitowane wersje musztardy z dodatkiem pochodzącym z danego regionu.
Wynalazki takie jak musztardowe lody, czy musztarda z owocami cieszą się dużą popularnością – smak jest specyficzny, ale wszystko co nowe i kontrowersyjne przyciąga klientów. W tej perspektywie znane z XIII wieku połączenie musztardy z esencją różaną nie wydaje się już takie nieprawdopodobne.
Musztarda w liczbach
Obecnie na świecie jest już ponad 4000 różnych rodzajów i smaków musztardy. Oznacza to, że konkurencja wśród producentów jest bardzo duża.Rocznie spożywa się jej ponad 340 milionów kilogramów. Zapotrzebowanie na ten produkt jest więc też ogromne.
Z roku na rok ilość produkcji musztardy stale rośnie. W zeszłym roku zanotowała wzrost o 14%.
W polskim Muzeum Musztardy w Budziszynie jest ponad 4000 eksponatów (słoików po musztardzie z całego świata). Pochodzą one z 60 krajów- kolekcja stale rośnie.
Numerem jeden wśród musztard na całym świecie jest musztarda Dijon. Produkowana jest z ziaren gorczycy czarnej lub sarepskiej, przy jej produkcji ocet jest zastępowany białym winem.