Skip to content Skip to footer

Rozłąka z dzieckiem, a emocje

Każdy rodzic odczuwa przykre emocje, gdy musi pozostawić dziecko z kimś innym, czując wyrzuty sumienia, zmartwienie czy zwykłe zagubienie w tej niecodziennej sytuacji. Zadaje sobie wówczas kluczowe pytania o to, czy aby na pewno jest dobrym rodzicem oraz zaczyna zastanawiać się, czy swojego życia zawodowego i prywatnego nie zostawić na później, bo „jeszcze jest czas”.

Życia nie powinno odkładać się na później

Nikt za nas naszego życia nie przeżyje. To, że mamy wątpliwości, nie oznacza, że mamy rezygnować z cząstki naszej prywatności. Wybór dobrej opiekunki to wyzwanie i większość rodziców tak to przeżywa. Zazwyczaj traktowane jest jako wtargnięcie kogoś obcego do codzienności, domu rodzinnego i związane z wątpliwościami oraz zwykłym strachem, a jednak nie możemy sobie pozwolić na takie uczucia. Możemy je przeżywać w głębi siebie, jednak niech one nie decydują o życiu za nas. Istnieje wiele agencji, które pomogą nam wybrać idealną kandydatkę na opiekunkę dla dziecka, przez co nie będziemy musieli się niczym martwić.

Jak podejść do tematu wyboru opiekunki?

Można poszukać opiekunki do dziecka na portalach zajmujących się zatrudnieniem, przykładowo jest to strona https://helphoo.com/pl/blog, ale przed przystąpieniem do rekrutacji najlepszym wyjściem jest określenie warunków wstępnych, wtedy nie zmarnujemy czasu na rozmowy kwalifikacyjne z nieodpowiednimi kandydatkami. Zaleca się, aby nie wybierać pierwszej niani z serwisu internetowego tylko zorganizować kilka rozmów kwalifikacyjnych z różnymi kandydatkami. Na spotkaniach możemy poprosić osobiście lub pośrednio przez portal o referencje opiekunki oraz opinie o jej wcześniejszej pracy, to powinno pomóc upewnić się nam, że dokonujemy właściwego wyboru.

Zadbaj o zaufanie

Po wybraniu odpowiedniej niani, należy zaufać swojemu wyborowi i osobie, jaką wybraliśmy. Sobie należy wytłumaczyć, że to nasz osobisty wybór, a osoba na miejscu opiekunki jest kompetentna, ciepła, z dużą wiedzą merytoryczną i dobrym podejściem do dziecka. To pomoże nam przezwyciężyć wszystkie negatywne emocje kotłujące się w naszej głowie. W sprawie zaufania do niani należy pamiętać o intuicji, która podpowiedziała, aby właśnie ją wybrać, spędzić z nią trochę czasu, zobaczyć jak dziecko reaguje na jej obecność, to są bardzo cenne wskazówki. Dobrze mieć z nią cały czas kontakt, pytać o samopoczucie dziecka, a obowiązki, które jej nałożono egzekwować konsekwentnie.