Wiele jest osób, które chciałyby choć raz skoczyć ze spadochronem. To ogromna przygodna i nieziemskie emocje. Warto zatem wiedzieć, że dziś z takiej możliwości skorzystać może niemal każdy. Umożliwiają to tzw. skoki tandemowe.
Czym jest skok tandemowy?
Skok tandemowy to skok, który odbywa się wraz z instruktorem. Skoczek przypięty jest do instruktora i razem wykonują wspólny skok. Nie jest to tylko możliwość dobrej zabawy, ale dla wielu osób może stanowić początek prawdziwej przygody ze spadochroniarstwem.
Jak wspomniano, skoczek i instruktor wykonują wspólny skok. Spięci są specjalną uprzężą tandemową. Spadochron znajduje się na plecach instruktora i to on odpowiedzialny jest za jego otworzenie podczas lotu. Oczywiście jest to spadochron przystosowany do uniesienia ciężaru dwóch osób.
Dla kogo skok tandemowy?
Z możliwości skoku tandemowego skorzystać może niemal każdy. Nie jest do tego potrzeby kurs spadochronowy czy specjalne szkolenie. Nie jest tu także wymagana kondycja fizyczna. Nie ma także żadnych większych warunków co do stanu zdrowia.
W przypadku skoków tandemowych nie ma również ograniczeń co do wieku. Skakać mogą zarówno młodzi, jak i starsi. Wystarczy chęć i odwaga. Jedynym przeciwwskazaniem może być waga. Skok tandemowy często nie jest możliwy, jeśli waga skoczka przekracza 120 kilogramów.
Samodzielne skakanie ze spadochronem
Skok tandemowy może stanowić początek wspaniałej przygody ze skakaniem. Wiele osób po takim skoku pragnie skakać samodzielnie. W tym przypadku konieczne będzie jednak zapisanie się na kurs spadochronowy. Mowa tu o specjalnym szkoleniu AFF. Jest to kurs przyspieszonej nauki swobodnego skakania. Po ukończeniu takiego kursu uczestnik otrzymuje pozwolenie na wykonywanie samodzielnych skoków ze spadochronem.
Kurs spadochronowy AFF składa się z dwóch części. W części teoretycznej uczestnik zdobywa konkretne informacje dotyczące skoków ze spadochronem. Dotyczy to techniki spadania, lądowania oraz kwestii bezpieczeństwa. W części praktycznej na początku wykonuje się skoki z instruktorem, a następnie skoki samodzielne. Po ukończeniu szkolenia otrzymuje się pozwolenie na samodzielne skakanie oraz uprawnienia do pracy w zawodzie spadochroniarza.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.