Skip to content Skip to footer

Specjalistyczna optyka dla myśliwych

Koła łowieckie w Polsce cieszą się dużą popularnością i od lat myśliwych nie ubywa. Obecnie funkcjonuje około 2500 zarejestrowanych kół wraz z myśliwymi, ale równie dużo myśliwych jest niezrzeszonych. Nie jest to tanie hobby i wymaga specjalistycznego sprzętu. Ważną jego część stanowi optyka myśliwska.

Optyka mysliwska – co to właściwie znaczy?

Udane polowanie nie zawsze odbywa się w środku dnia. Znacznie częściej jest to wczesny poranek lub wieczór, a czasem nawet noc. Zrozumiałe jest więc, że do tego celu użyć trzeba specjalistycznego sprzętu, który znacznie ułatwi przede wszystkim widzenie obiektu oraz całej okolicy. Z tego powodu stosuje się wysokiej jakości optykę myśliwską, która w bardzo duży stopniu przekłada się na efektywność każdego polowania. Co to konkretnie za urządzenia? Są to przede wszystkim różnego rodzaju lunety, lornetki, celowniki kolimatorowe, przyrządy celownicze przeziernikowe, szczerbinki, muszki, siatki celownicze, dalmierze, oświetlenie laserowe, a także między innymi noktowizory, które ułatwiają widzenie w nocy.

Sprzęt do światła dziennego i nocnego

Decydując się na zakup wybranej optyki myśliwskiej niezwykle ważne jest odpowiednie dobranie jej to warunków, w jakich będziemy polować. Lunety czy lornetki zdecydowanie mogą się pod tym kątem różnić zarówno pod kątem powiększenia oraz średnicą obiektywu. Są to najważniejsze parametry, jakimi należy się kierować wybierając sprzęt dla siebie. Optyka myśliwska przeznaczona do polowań dziennych powinna charakteryzować się co najmniej powiększeniem od 6 – 8, a średnicą obiektywu od 20-32 mm. Lornetki przeznaczone do polowania nocnego mają parametry jeszcze wyższe, jest to również sprzęt nieco większy i cięższy.

Optyka mysliwska używana czy nowa?

Przed tym dylematem staje bardzo wielu, w tym przede wszystkim początkujących myśliwych. Tego rodzaju akcesoria nie należą do tanich, zrozumiałe jest więc, że duża część myśliwych decyduje się na zakup sprzętu używanego. Zarówno jeden jak i drugi pomysł nie jest zły, wszystko zależy od tego jak długo będziemy używać lornetek. Jeśli to tylko nasze chwilowe hobby, to warto wybrać dobrej jakości sprzęt używany. Jeśli natomiast koszty nie są naszym ograniczeniem, to z powodzeniem można zainwestować w całkiem nowy sprzęt.