Wymiana grzejników w okresie grzewczym wiąże się z koniecznością opróżniania układu centralnego z wody. Jest to proces dość czasochłonny i w przypadku mieszkania w bloku wymaga zgody ze strony spółdzielni mieszkaniowej, która często jej nie udziela. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest zamrażanie rur podczas wymiany grzejników.
Na czym polega proces zamrażania rur?
Zamrażanie rur jest doskonałym wyjściem w przypadku przeprowadzania remontu lub nagłej awarii części instalacji grzewczej. Taki proces można przeprowadzić na rurach wykonanych z metalu o dowolnej średnicy. Polega on na stworzeniu wewnątrz nich czopa lodowego, który uniemożliwia przepływ wody nawet przy dużym ciśnieniu.
W sezonie grzewczym jest to możliwe poprzez zamrożenie gałązki kaloryfera co najmniej na wysokości 10 cm względem pionu grzejnego. Trzeba jednak pamiętać o tym, by nie przepływała wówczas przez nią woda, wobec czego na grzejniku musi znajdować się odcinający zawór. Do przeprowadzenia procesu stosuje się specjalny środek mrożący oraz profesjonalny sprzęt.
Jak przebiega zamrażanie rur podczas wymiany grzejników?
W dużym skrócie zamrażanie rur polega na ochłodzeniu pewnej części rury do odpowiedniej temperatury, dzięki której wytwarza się w niej lód. Taki czop lodowy poprzez zwiększenie objętości wody, z której został utworzony, skutecznie blokuje przepływ cieczy.
Taka powstała wtyczka z lodu umożliwia na przykład odłączenie bądź odcięcie danego elementu instalacji. Nie wymaga to konieczności całkowitego opróżniania układu centralnego z wody. Dzięki temu procesowi można uniknąć ewentualnych kosztów, którymi obarczyć może administracja budynku, związanych z wynajęciem firmy, która spuści wodę z instalacji, a potem ją uzupełni i odpowietrzy kaloryfery we wszystkich mieszkaniach.
O czym należy pamiętać decydując się na zamrażanie rur podczas wymiany grzejników?
Przed zdecydowaniem się na zamrażanie rur warto sprawdzić działanie zaworów (zazwyczaj termostatycznych) oraz czy w ogóle są, ponieważ w przypadku ich braku lub nieszczelności konieczny jest dostęp do tych odcinających dany pion w piwnicy.
Należy mieć na uwadze również to, że w niektórych przypadkach przeprowadzenie procesu będzie wymagało kucia w ścianie, by zapewnić odpowiednią ilość miejsca dla sprzętu zamrażającego.
Czasami wykonanie zamrażania rur podczas wymiany grzejników jest niemożliwe, na przykład gdy rura na zasilaniu i powrocie kaloryfera jest za krótka i nie ma odcinka prostego.