Skip to content Skip to footer

Szambo czy oczyszczalnia – co wybrać?

Decydując się na budowę domu, jedną z bardziej znaczących decyzji, które musimy podjąć jest decyzja o budowie szamba, bądź oczyszczalni ścieków. Co wybrać? Który z wariantów jest korzystniejszy.

Oczyszczalnia ścieków

Mimo iż wolelibyśmy zbudować przydomową oczyszczalnie ścieków nie zawsze mamy taka możliwość. O takiej możliwości decydują władze lokalne. Regulacje te umieszczone są w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ( MPZP ) lub w formie uchwały samorządu gminnego.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są całkowicie ekologiczne, ponieważ proces oczyszczania ścieków jest całkowicie naturalny i nie ma możliwości, aby w jakikolwiek sposób szkodziły otoczeniu.

Preparaty do oczyszczalni ścieków

Chcąc usprawnić działanie oczyszczalni ścieków niezbędne są bakterie do oczyszczalni. Wybór bakterii do oczyszczalni jest olbrzymi: od tabletek, poprzez proszki, płyny, czy saszetki z odmierzona zawartością preparatu. Wszystkie preparaty aplikujemy dokładnie tak samo, czyli przez sedes, umywalkę, czy wannę. Istnieje również możliwość dozowania bakterii do oczyszczania bezpośrednio do osadnika, ale takie rozwiązanie jest pracochłonne i mało praktyczne.

Mikrobiologiczne preparaty maja za zadanie upłynnienie materii organicznej i usuwanie nieprzyjemnego zapachu. Cała gamę niezbędnych do oczyszczalni preparatów znajdziemy w sklepie ekozet, który zagwarantuje nam wszystkie nieodzowne preparat, zarówno te do oczyszczania rur, jak i usuwania nieprzyjemnego zapachu.

Szambo

Szambo dla inwestora ma zasadniczą zaletę. Jego budowa jest tańsza niż budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. W procesie inwestycyjnym bardzo często ten argument bywa decydujący. Dodatkowo chcąc wybudować oczyszczanie ścieków musimy mieć większą działkę niż do budowy szamba.

Budowa szamba wiąże się z podjęciem kilku bardzo ważnych decyzji, które będą miały znaczący wpływ na nasze dalsze funkcjonowanie. Przede wszystkim trzeba podjęć decyzję, jak duże ma być szambo.

Pojemność szamba zależy od ilości osób zamieszkujących dom. Zakłada się, że przy 4 osobowej rodzinie optymalną wielkością jest 10 m3.

Preparaty do szamba

Preparaty do szamba usuwają nieprzyjemny zapach, zwiększają pojemność zbiornika, zapobiegają zatykaniu rur kanalizacyjnych. Wszystkie te preparaty usprawniają działanie szamba. Można je kupić w wyspecjalizowanych sklepach takich jak ekozet. Dzięki zastosowaniu preparatów do szamba będzie ono dłużej działało sprawnie i bezproblemowo.