Skip to content Skip to footer

Węglik spiekany i jego charakterystyka

Bez wątpienia węglik spiekany jest jednym z najczęściej wykorzystywanym materiałem narzędziowym. Wszystko przez wyjątkowe właściwości tego materiału.

Charakterystyka węglika spiekanego

Przede wszystkim zacząć należy od tego w jaki sposób pozyskuje się węglik spiekany. Materiał ten wytwarzany jest metodą metalurgii proszkowej z węglików metali. Najczęściej węglik spiekany wytwarza się z takich substancji jak tytan, wolfram, tantal, niob, cyrkon, a także chrom. Pozyskiwanie węglika spiekanego odbywa się w kilku etapach. W pierwszej kolejności rozdrabnia się węglik metali. W dalszej kolejności poddaje się prasowaniu oraz oddziaływaniu wysokich temperatur. Węglik spiekany jest niezwykle ważnym surowcem.

Wszystko dzięki temu, iż jest on bardzo odporny na ścieranie. Ponadto nie traci właściwości skrawne nawet przy bardzo wysokich temperaturach. Dlatego też materiał ten wykorzystuje się do produkcji wielu narzędzi. Dlatego też cena węglika spiekanego nie jest mała. Można to sprawdzić analizując jaką cenę za ten surowiec oferuje dany skup węglika spiekanego.

Zastosowanie węglika spiekanego

Jak wspomniano węglik spiekany wykorzystywany jest do produkcji wielu narzędzi. Przede wszystkim są to narzędzia skrawające, takie jak noże tokarskie, wiertła oraz frezy. Co ważne, cechą charakterystyczną narzędzi wytworzonych z węglika spiekanego jest fakt, iż pracują one znacznie szybciej od tych wyprodukowanych z innych materiałów. Idealnie nadają się do skrawania żeliwa białego, porcelany oraz stali hartowanej. Istotne jest także to, że węglik spiekany wykorzystywany jest również do wytwarzania narzędzi górniczych. Wszystko dzięki ogromnej wytrzymałości tego materiału. Nie każdy też wie, że materiał ten wykorzystywany jest nawet do produkcji wierteł stomatologicznych. Jak zatem widać zastosowanie tego materiału może być bardzo szerokie. Narzędzia, które w całości zostały wykonane z węglika spiekanego określa się skrótem VHM.

Cenny surowiec

Wszystkie te właściwości sprawiają, iż cena węglika spiekanego nie jest mała. Jest to niezwykle cenny materiał. Nie może także dziwić, że skup węglika spiekanego cieszy się tak dużą popularnością. Jego cena sięga nawet kilkudziesięciu złotych za kilogram. Dokładne ceny sprawdzić można w sieci. W tym celu wystarczy w wyszukiwarce wpisać „węglik spiekany skup”. W zależności od skupu ceny te mogą się od siebie różnić. Wpływ ma na to kilka różnych czynników. Co ważne, różnice te jednak nie są zbyt duże. Węglik spiekany skupowany jest coraz częściej, także przez typowe skupy złomu.