Skip to content Skip to footer

Wypoczynek z dziećmi czy bez?

Wakacje zawsze planujemy z dużym wyprzedzeniem. Trzeba nie tylko wybrać miejsce wyjazdu, ale także zaplanować urlop, nocleg i samą podróż. Większość osób ma także jeszcze jeden problem – czy na wakacje wybrać się z dziećmi czy bez nich? Zatem jakie plusy i minusy mają wakacje bez dzieci?

Wakacje bez dzieci

Wielu rodziców zastanawia się, czy wybrać się na wakacje z dziećmi, czy bez nich. Natomiast na to pytanie nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę miejsce wakacji. Jeżeli planuje się aktywny wypoczynek, naukę jazdy na nartach, skok ze spadochronu, wspinaczkę górską to taki wyjazd z dziećmi może być bardzo męczący. Natomiast jeżeli wybieramy się odpocząć, poopalać i poleżeć to warto zabrać ze sobą pociechy. Wakacje z dziećmi nad morzem mogą okazać się niezapomniane.

Tym bardziej jeżeli planujemy spokojny odpoczynek, plażowanie, pływanie i opalanie. Dzieci będą miały masę nowych atrakcji, poznają nowe miejsce, a rodzice będą się cieszyć, że ich pociechy odkrywają nowe rzeczy. Dużo łatwiej zaplanować wyjazd bez dzieci, jeżeli mamy dla nich opiekę. Jeżeli dziadkowie, czy ciocia jest w stanie zaopiekować się dziećmi pod nieobecność rodziców, to już jest jeden problem mniej do rozwiązania. Przed dłuższym wyjazdem warto też się też zastanowić, czy dziecko jest gotowe na tak długą rozłąkę.

Gdzie wybrać się na wakacje z dziećmi?

Jeżeli zdecydujemy się na wyjazd z dziećmi to warto wybrać odpowiednie miejsce. Wakacje z dziećmi na morzem polskim mogą być dobrą opcją. Dzieci nie tylko mogą nauczyć się pływać i nurkować, ale także Gdynia, Gdańsk, czy inne miejscowości nadmorskie oferują w sezonie letnim wiele atrakcji. Ciekawą alternatywą może się okazać zwiedzanie Krakowa, a jeden dzień można poświęcić na zabawę w Energylandii. Jest to rodzinny park rozrywki, podzielony na kilka stref tematycznych. Najmłodszym na pewno spodoba się strefa „Bajkolandia”. Natomiast jeżeli wybierzemy do zwiedzania jedną z europejskich stolic to dzieciom również może się to spodobać. Wybierając Berlin, Wiedeń lub Pragę dzieci mogą pierwszy raz pojechać zagranicę i poznać historię i kulturę innego kraju.

To, czy wybierzemy się na urlop wraz z dziećmi jest bardzo indywidualną sprawą. Jeżeli planujemy wakacje z dziećmi nad morzem to musimy im zapewnić dodatkowe atrakcje. Natomiast pozostawiając je w domu trzeba się liczyć z tym, że będą tęsknić. Również należy zapewnić im opiekę pod naszą nieobecność. Natomiast wyjazd wraz z dziećmi może być równie ekscytujący co podróż we dwoje.