O Sycylii słychać głównie w kontekście mafii (kto nie czytał „Ojca chrzestnego”, powinien szybko to nadrobić), dymiącego wulkanu oraz upałów. Ponieważ wycieczki na wyspę cieszą się coraz większą popularnością, warto poszerzyć swoją wiedzę choćby o kilka kulinarnych ciekawostek, by w pierwszej lepszej restauracji słono nie zapłacić za na przykład wino rozcieńczone wodą czy pizzę z mrożonki, i w ten sposób nie zepsuć sobie wrażenia o wyspie pełnej zapachów i smaków.
Sycylijskie ciekawostki:
1. Na Sycylii miejscowa ludność na obiad nigdy nie zamówi pizzy. Powód? Pizzę wypieka się w kamiennym piecu, którego nikt rozsądny nie rozpali w ciągu dnia, gdzie ponad trzydziestostopniowy żar leje się z nieba. Piece rozpalane są dopiero wieczorem.
2. Sycylia, choć to Włochy, nie zaoferuje turystom carbonary – tego dania tam się po prostu nie jada.
3. Sycylijskie śniadania są bardzo skromne – miejscowym zwykle wystarcza rogalik i kawa. Z prawdziwą ucztą Sycylijczycy czekają do wieczora. Wtedy spożywają świeże pomidory, soczyste pomarańcze, oliwę, rozmaite sery, pesto, aromatyczne zioła, makarony, owoce morza.
4. Turystów nieświadomych sycylijskich zwyczajów od głodu uratować może Arancio – ulubione sycylijskie uliczne danie. Stosunkowo tanie, bardzo pożywne, a przy tym świetne w smaku smażone ryżowe kulki z nadzieniem składającym się najczęściej z mięsa, groszku i mozzarelli można spotkać w każdym sklepie, kramie czy barze.
5. Ochłodzenie i orzeźwienie przyniosą granity napoje, z których Sycylijczycy są bardzo dumni. Choć na pierwszy rzut oka, napój wygląda jak sorbet do picia – czyli lód polany syropem, gdy Sycylijczykowi o tym powiemy, że jest to sorbet lodowy, zwyczajnie narazimy się na jego gniew.
Jeszcze o granicie
Na Sycylii granita przygotowywana jest zgodnie z wielowiekową tradycją i zawsze w proces przygotowywania wkłada się serce. Granitę można zamówić najczęściej o smaku pomarańczowym, truskawkowym, malinowym i migdałowym. W menu niektórych można spotkać granity napoje o innych smakach – wariacji na temat granity są nieograniczone. W wersji śniadaniowej do granity podawana jest kultowa, maślana bułka „brioche”, w wersji wieczorowej i dla dorosłych granitę podaje się z alkoholem.
Kuchnię sycylijską sezonowość – zmienia się w rytmie pór roku, co dla turystów oznacza, że każda wycieczka i wyprawa pozwoli na nowe doznania.