Skip to content Skip to footer

Co należy zabrać na polowanie?

Tradycje łowieckie w Polsce są bardzo długie i sięgają wiele wieków wstecz. W tym czasie zmieniało się także odzież i akcesoria myśliwskie.

Współczesna odzież myśliwska

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów odzież przeznaczona dla myśliwych i nie tylko zapewnia:

• ochronę przed zimnem,
• ochronę przed wiatrem,
• ochronę przed wilgocią.

Dodatkowo jest lekka i łatwa w utrzymaniu czystości. Najlepiej, by kurtka i spodnie były w kolorze khaki lub moro, które zapewniają bardzo dobry kamuflaż w lesie. Myśliwy stapia się ze swoim otoczeniem i jest niewidoczny dla zwierzyny.

Poza kurtką i spodniami konieczne jest nakrycie głowy, czapka lub kapelusz, w zależności od pogody. Rondo kapelusza w słoneczne dni skutecznie chroni przed oślepieniem przez słońce.

Ważne są także buty, najlepiej by były to buty z wyższą cholewką zabezpieczającą kostkę przed ewentualnym skręceniem. Gruba podeszwa z kolei zapewnia komfortowe poruszanie się po wszelkiego rodzaju nierównościach.

Myśliwskie akcesoria – co koniecznie musi znaleźć się w zestawie

Polowanie nieodłącznie kojarzy się z bronią, choć niektórzy coraz częściej polują przy pomocy aparatu fotograficznego.

Najpopularniejsze rodzaje broni myśliwskiej to:

• sztucery – broń kulowa używana do polowania na grubego zwierza,
• dubeltówki – broń śrutowa używana do polowania na drobną zwierzynę.

Niezbędne akcesoria myśliwskie do broni to odpowiednio dobrane naboje oraz pas na pociski ułatwiający szybkie doładowanie broni, nie zawsze pierwszy strzał jest celny.

Myśliwskie akcesoria to także wiele innych gadżetów ułatwiających poruszanie się w lesie, wabienie zwierząt, obserwowanie terenu, skórowanie upolowanej zwierzyny. Odpowiedni ich dobór ma znaczący wpływ na komfort przebywania w lesie. Do podstawowych należą:

• lornetka,
• nóż myśliwski i survivalowy,
• dobra latarka,
• wabiki na różną zwierzynę.

Akcesoria myśliwskie do samochodu to przede wszystkim różnego rodzaju futerały i pokrowce chroniące wyposażenie myśliwego przed uszkodzeniem podczas transportu. Zapewniają także bezpieczeństwo chroniąc przed przypadkowym wystrzałem lub skaleczeniem.

Wszystkie akcesoria myśliwskie do samochodu powinny zostać zapakowane do bagażnika. Umieszczanie ich na tylnym siedzeniu jest ryzykowne, ponieważ podczas nagłego hamowania mogą z niego spaść i ulec uszkodzeniu.

Każdy myśliwy wybierając się na polowanie powinien posiadać przy sobie odpowiednie pozwolenie na broń oraz legitymację koła łowieckiego, do którego należy.