Skip to content Skip to footer

Na co zwracać uwagę kupując w sklepie ekologicznym?

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej sklepów ekologicznych. Jednak zakupy w nich odrobinę różnią się od zakupów robionych w supermarketach. O czym trzeba pamiętać odwiedzając biosklep? Na co należy zwracać uwagę?

Daty ważności

Sklep ekologiczny sprzedaje towary naturalne. Dotyczy to przede wszystkim żywności. Jest ona nieprzetworzona i zakonserwowana jedynie w naturalne sposoby. Żadne konserwanty nie wchodzą w grę. W związku z tym terminy ważności poszczególnych produktów są dość krótkie. Koniecznie musisz pamiętać o tym w czasie zakupów w bio sklepie. Może okazać się, że dużo lepiej będzie Ci robić zakupy częste, ale małe. Skoro produkty mają krótką datę ważności, to możesz nie być w stanie zjeść ich w terminie. Byłoby to marnotrawstwo, więc koniecznie trzeba tego uniknąć.

Składy i kraj pochodzenia

Sklep ekologiczny specjalizuje się w produktach o możliwie prostych składach. Warto jednak poświęcić im krótką chwile po to, by dowiedzieć się więcej o produktach, które chcesz kupić. Na etykiecie znajdziesz informację na temat kraju pochodzenia produktu oraz jego ewentualnym składzie. Dzięki temu możesz mieć pewność, co do tego co jest wewnątrz każdego produktu. Zawsze warto mieć świadomość na temat tego, skąd pochodzi jedzenie trafiające na nasz stół. W tym temacie nie można wiedzieć zbyt dużo. Kiedy nabierzesz już wprawy, będziesz mógł ocenić jakość konkretnego produktu już na podstawie tego skąd pochodzi.

Rodzaj opakowania

Biosklep zazwyczaj rezygnuje z plastikowych opakowań. Dzięki temu dodatkowo ogranicza negatywny wpływ na środowisko. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na to jak zapakowane są poszczególne towary. Najlepiej jest rezygnować z tego, co jest sprzedawane w plastikowych opakowaniach. Dużo lepiej jest stawiać na lniane woreczki, słoiki, czy nawet plastikowe pojemniki wielokrotnego użytku. Najważniejsze jest, by można było używać ich wiele razy, tak by ograniczyć ilość śmieci trafiających na wysypisko. Ważne jest jednak byś dobrze przygotował się do wizyty w bio sklepie. Być może musisz zabrać własne pojemniki z domu, a może możesz je po prostu wypożyczyć. W niektórych sklepach jest taka usługa. Najczęściej jest ona darmowa. Niektórzy klienci zabierają puste słoiki, a inni je przynoszą. Dzięki temu ratuje się je przed trafieniem na stłuczkę szklaną.