Skip to content Skip to footer

Czy wyszukiwarka głosowa to coś dla Ciebie?

Jeżeli mielibyśmy dobrze przyjrzeć się temu, co obecnie dzieje się na świecie, pod kątem rozwoju, postępu oraz szeroko rozumianych modyfikacji, można bez wątpienia stwierdzić, że szukamy coraz lepszych rozwiązań problemów, które były właściwie od zawsze, wynikających z naszych podstawowych potrzeb, lecz przybierających obecnie coraz to nową formę i inny poziom skomplikowania. Chęć dostępu do nieograniczonych informacji, doprowadziła nas do pojawienia się narzędzia, którym jest wyszukiwarka głosowa.

Komu może się przydać taka opcja jak wyszukiwanie głosowe?

Jeżeli mielibyśmy dobrze zastanowić się nad tym, dla kogo taka technologia mogłaby się okazać przydatna, bez wątpienia jedną z pierwszych grup zawodowych, która przychodzi na myśl, są wszelkiego rodzaju kierowcy. Z racji tego, że ich dłonie powinny przez cały czas spoczywać na kierownicy, wyszukiwarka głosowa przychodzi z pomocą dla kierowcy łaknącego zdobycia konkretnej informacji. W przeciwnym wypadku, wpisywanie ręczne podczas jazdy jest nieodpowiedzialne i niebezpieczne.

Wyszukiwarka głosowa i jej dokładność w zależności od jakości mikrofonu

Jednym z głównych mankamentów wyszukiwarek głosowych jest czasami ich problem z poprawnym rozumieniem słów, wypowiadanych przez użytkownika. Trzeba mieć świadomość tego, że w momencie niedokładnego rozumienia mówiącego, telefon nie zaprowadzi nas na żądane miejsce na mapie lub nie wyszuka upragnionego przez nas przepisu kulinarnego. Z tego względu, warto upewnić się, że nasz telefon jest wyposażony w mikrofon o dobrej jakości zbierania dźwięku, a przedział częstotliwości, w której ma skuteczne działanie to przynajmniej 10 – 10000 Hz. W przeciwnym razie narażamy się na niepoprawne odczytanie naszego przekazu przez oprogramowanie.

Czy warto tego używać – a może wyszukiwanie głosowe nie jest dla mnie?

Osobiste preferencje odnośnie używania wyszukiwarki głosowej są różne i silnie zależą od sposobu, w jaki korzystamy z telefonu. Jeżeli spojrzymy na nastolatków, którzy są w stanie wpisywać frazy na komórce z większą prędkością i dokładnością niż mieliby to zrobić werbalnie, wyszukiwanie głosowe może nie być dla nich najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Z drugiej strony, starsi użytkownicy za zwyczaj są już trochę mniej biegli w dziedzinie trafiania w małe przyciski na ekranie telefonu. Tutaj, wyszukiwanie głosowe może znaleźć swoich wiernych zwolenników, którzy jak raz je poznają, to już nigdy o nim nie zapomną.