Skip to content Skip to footer

Polowanie na oko

Każdy udający się do lasu myśliwy doskonale potrafi przygotować się do łowów. Z całą pewnością o ekwipunku i podstawowym wyposażeniu łowcy przygód nie trzeba z byt wiele mówić. Warto jednak przyjrzeć się tak ważnemu elementowi, jakim jest optyka myśliwska. Sami zobaczcie co nam daje dobry celownik i o ile ułatwia polowanie.

Optyka myśliwska na każdą kieszeń

Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z łowiectwem to równie dobrze możemy wybrać celowniki, które już wcześniej były przez kogoś użyte. Zarówno używana optyka myśliwska jak i ta nowa cechują się poprawą jakości polowań. Zakupienie używanego sprzętu umilającego nam spędzanie czasu na wolnym powietrzu pozwala na zapłacenie znacznie niższej ceny. Przygotowanie do polowania w wielu przypadkach decyduje o jego powodzeniu. Jeśli więc pragniemy upolowania zwierzyny z dużej odległości to celownik gra tutaj kluczową rolę.

Historia celowników

Obecnie teleskop optyczny, czyli po prostu celownik wyposażony jest w siatkę celowniczą, która ułatwia obranie odpowiedniego punktu i trafienie w niego bezbłędnie. Początki tej pomocy łowieckiej sięgają nawet XIX wieku. Wtedy jednak były wytwarzane jako bardzo ciężkie narzędzia podatne na uszkodzenia, więc na dłuższą metę rezygnowano z ich użycia. Pierwszym krajem, który wyposażył swoją armię w celowniki do broni, była Austria. Celowniki znalazły uznanie podczas I wojny światowej i są sukcesywnie wykorzystywane do dziś.

Pozostała część optyki

Innymi ważnymi elementami tego wyposażenia łowieckiego są odpowiednie lornety. Choć wydawać by się mogło, że najlepszymi obserwatorami są nasze oczy to jednak lornetka zapewnia lepszą widoczność z daleka i umożliwia dostrzec zwierzynę, zanim ta podejdzie na tyle blisko, by mogła się spłoszyć. Wybór najlepszej lornetki nie jest łatwą sprawą, jednak dzięki ogólnodostępnej sieci internetowej z łatwością możemy znaleźć idealny model, którego zalety opiszą inni użytkownicy.

Na łów, na łowy!

Polowanie to przede wszystkim wielka przygoda dająca nam w zamian za odrobinę czasu coś, czego nie da żaden inny sport. W lesie nie chodzi o chęć rywalizacji, a o spokój i ciszę, która pozwala na rozładowanie negatywnych emocji, stale gromadzących się w naszym życiu. Jeśli więc i Ty pragniesz relaksu to pakuj odpowiedni sprzęt i ruszaj do lasu. Przeżyj przygodę, która jest tylko dla wybranych.