Skoki ze spadochronem, kiedyś służące celom ratunkowym i militarnym, dziś dostępne są powszechnie. Spadochroniarstwo jest na tyle popularne, że doczekało się miana sportu o wielu dyscyplinach. Czy jest to hobby dla każdego i co trzeba wiedzieć, zanim zapiszemy się na kurs spadochronowy?
Kurs AFF – co to takiego?
Obecnie najbardziej popularny jest kurs spadochronowy AFF (z ang. Accelerated FreeFall). To metoda nowoczesna i najszybsza, przeznaczona dla osób nowych w tej dziedzinie, które chcą uzyskać licencję umożliwiającą wykonywanie samodzielnych skoków. Szkolenia AFF wykonywane są z wysokości 4000 metrów. Taki sposób pozwala odbycie kursu w trakcie nawet dwóch weekendów.
Jak wygląda kurs AFF?
Podczas kursu kandydat na skoczka zdobywa niezbędną wiedzę. Poznaje podstawy odnośnie budowy spadochronu oraz obowiązkowego wyposażenia skoczka. Uczy się procedur sterowania spadochronem, lądowania, poznaje pozycje spadania oraz dowiaduje się, jak postępować w czasie awarii. Część teoretyczna kończy się egzaminem, po którym następuje część praktyczna szkolenia. Podczas tej, studenci zwykle ćwiczą na przyrządach naziemnych oraz odbywają skoki. Zwykle podczas pierwszych skoków kursantowi towarzyszy dwóch instruktorów. Za pomocą znaków korygują oni pozycję lotu oraz nagrywają film, który zostaje poddany analizie po wylądowaniu.
Cały kurs kończy się egzaminem i otrzymaniem zaświadczenia, które uprawnia do wykonywania samodzielnych skoków. Nad początkującymi spadochroniarzami musi jednak czuwać instruktor, który nadzoruje dobór sprzętu i wyznacza zadania.
Skoki solo – kiedy można skoczyć samodzielnie?
Aby otrzymać Świadectwo Kwalifikacji Skoczka Spadochronowego pozwalające na skoki bez nadzoru, należy zdać dodatkowy egzamin zewnętrzny, zatwierdzany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Po otrzymaniu certyfikatu i uzbieraniu na swoim koncie co najmniej 50 skoków, stajemy się pełnoprawnym skoczkiem spadochronowym.
Wymagania formalne – w jakim wieku można skakać?
Przepisy mówią, że aby rozpocząć kurs spadochronowy należy ukończyć szkołę podstawową i mieć ukończone 16 lat. W przypadku osób niepełnoletnich, konieczne jest posiadanie zgody rodziców lub opiekunów prawnych na odbycie szkolenia. Górna granica wieku nie istnieje, wszystko zależy od naszego stanu zdrowia i chęci.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy