Skip to content Skip to footer

Plafoniery sufitowe – stary, nowy trend w modzie

Plafoniery sufitowe modne były najbardziej gdzieś w latach 50. Dzisiaj jednak coraz częściej wracają do łask i to w nowej, odmienionej formie!
Czym charakteryzują się takie współczesne plafoniery? Czy jest rzeczywiście sens w nie inwestować? Jakie mają zalety? Jak się prezentują?

Plafon salon – idealne połączenie

Zacznijmy jednak od tego, czym w ogóle są takie plafoniery sufitowe. Generalnie rzecz ujmując są to dość charakterystyczne lampy z kloszem, których jednak ów klosz bezpośrednio przylega do powierzchni ściany albo sufitu. Warto jeszcze wspomnieć, że niektórzy wyróżniają pewne różnice pomiędzy plafonierą a plafonem. Otóż ta pierwsza jest nieco bardziej dekoracyjna, posiada dookoła klosza często zdobienia, nieraz wykonane w secesyjnym stylu.

Style plafoniery

Ale właśnie – jaki styl ma taka plafoniera sufitowa? Niestety w naszej wyobraźni funkcjonują przede wszystkim dość paskudne plafoniery z okresu wczesnego PRL. Niemniej jednak dzisiaj prezentują się one zupełnie inaczej. Otóż obecnie plafony mogą mieć bardziej staromodne kształty i formy. Wówczas charakteryzują się one różnymi motywami roślinnymi i często wykonane są właśnie na modłę secesyjną albo też klasyczną.

Warto jednak wiedzieć, że istnieją także plafoniery w pełni współczesne. Charakteryzują się one znacznie bardziej minimalistyczną formą, nie mają za wielu zdobień.

Plafon salon – jak to wygląda?

Jak jednak prezentuje się taka plafoniera sufitowa w salonie? Jeśli wykonana jest w stylu retro, to wprowadza pewną nutę ponadczasowej elegancji. Dodatkowo świetnie wpasuje się w styl klasyczny. Doda także swoistego uroku i nostalgii wszelkim wnętrzom wykonanym na modłę skandynawską albo industrialną.

Jak zaś prezentują się plafoniery sufitowe współczesne? One właśnie mają to do siebie, że pięknie komponują się właśnie ze stylem modernistycznym dodając mu wyjątkowego uroku i czaru.

Zalety praktyczne plafoniery

Na koniec warto jeszcze zaznaczyć, że takie plafoniery mają w sobie pewną wyjątkową cechę. Mianowicie dają jasne, ale delikatnie rozmyte, miękkie i mleczne światło, które już tak nie razi oczu. W związku z tym doskonale nadaje się ono właśnie do salonu, na spotkanie z gośćmi czy na odpoczynek. Ponadto takie plafoniery są bardzo praktyczne do niskich albo ciasnych pomieszczeń. Słowem – zdecydowanie warto zainwestować w nie.