Skip to content Skip to footer

Płyty ścienne i sufitowe – co warto wiedzieć?

Jeszcze do niedawna ściany i sufity ozdabiano tapetą, boazerią lub zwykłą farbą. Dziś wiele osób stawia na kasetony. Przed zakupem warto jednak zapoznać się z kluczowymi informacjami na ich temat.

Kasetony – czym są?

Kasetony to specjalnie wykonany typ paneli, służących do zamocowania na ścianach lub suficie. Przede wszystkim pełnią rolę dekoracji wnętrza – montaż takich elementów zwraca uwagę swą oryginalnością, często też wprowadza do wnętrza nutkę energii, świeżości i atrakcyjności. Innowacyjne płyty ścienne i sufitowe mają również inne zadania. Stanowią izolację akustyczną, a w przypadku pojawienia się uszczerbku, plamy lub innej wady w ścianie, pozwalają uniknąć kosztownego remontu, zakrywając ekspresowo i tanio brzydki defekt powierzchni.
Kasetony sufitowe lub ścienne stosowane są w różnych miejscach. Najczęściej elementy tego rodzaju pojawiają się w prywatnych mieszkaniach, zwłaszcza w salonach i sypialniach. Popularność paneli sprawiła jednak, że wiele osób montuje je także w innych częściach domu, np. w łazience, a przedsiębiorcy chętnie widzą je w siedzibach swoich firm.
Sam montaż jest banalny i nie wymaga doświadczenia. Trzeba jednak zwrócić uwagę, czy oferujący kasetony sklep posiada dobrej jakości płytki. Jeśli tak, istnieje duża szansa, że przez bardzo długi czas po zamocowaniu nie będzie konieczna żadna ich naprawa ani wymiana.

Kasetony sklep

Osoby, które zdecydowały się zamontować płyty ścienne i sufitowe w swoim domu, nie muszą obawiać się trudności ze znalezieniem produktu w określonym stylu. Dziś nie ma większego znaczenia, czy mieszkanie urządzone jest nowocześnie, klasycznie czy w klimacie retro. Kasetony sufitowe i ścienne dostępne są w niemal każdej wersji. Co ważne, ich rodzaj dotyczy także zastosowanego materiału. Kupujący mogą wybrać panele z drewna, gipsu, styropianu, PCV, szkła, płyty MDF i wielu innych tworzyw, również w wariantach trójwymiarowych. Na pewno czynnikiem decydującym w tej kwestii powinien być także typ wnętrza. Ze względu na właściwości wodoodporne część wersji zalecana jest do zamontowania w kuchni czy łazience, gdzie panuje zdecydowanie większa wilgotność. Sklepy z kasetonami oferują także różnorodność wzorów, kształtów, wymiarów i kolorów.
Na koniec warto wspomnieć również o kosztach. Kasetony sufitowe i ścienne to stosunkowo nieduży wydatek. Również sam montaż nie pochłania zbyt wielu środków finansowych. Biorąc pod uwagę cenę, trwałość efektu i czas potrzebny na położenie takich paneli, wypadają one zdecydowanie korzystniej od np. tapet. Warto zatem odwiedzić dobry sklep z kasetonami i dokładnie zapoznać z jego asortymentem.