Skip to content Skip to footer

Skomplikowana budowa ciągnika

Każdy rolnik musi zdawać sobie sprawę z tego, że w sezonie może zdarzyć się sytuacja, w której jego ciągnik rolniczy odmówi dalszej współpracy. Może to być zepsuty układ hamulcowy, może siadł silnik – tego nigdy nie da się tak do końca odgadnąć nawet, jeśli ciągnik jest regularnie serwisowany.

Układ hydrauliczny

To właśnie układ hydrauliczny pozwala na wykonywanie przez ciągnik najcięższych prac. Dzięki odpowiednio skonstruowanej maszynie ciągnik może podnosić narzędzia i odpowiednio obsługiwać siłowniki lub silniki hydrauliczne.

W ramach przeglądu tego układu sprawdzany jest stan zużycia zaczepów – polowego i transportowego – a także ramion TUZ i haków. Oprócz tego wymieniany jest okresowo również olej. Części do maszyn rolniczych są dosyć drogie więc warto ten przegląd robić regularnie.

Układ kierowniczy i hamowania

Oba układ są odpowiedzialne za bezpieczeństwo kierującego pojazdem. W ramach okresowego przeglądu warsztat sprawdza szybkość reakcji układu, obecność różnego rodzaju przecieków wewnątrz układu przy zaworze kierowania oraz siłę i moc skrętu wytwarzaną przez odpowiednio ustawione ciśnienie robocze.

Podczas przeglądu sprawdza się również zużycie przegubów i łączników drążków skrętnych. Oprócz tego przed typową jazdą testową sprawdzana jest także zbieżność kół osi kierowanej.

W przypadku układu hamowania należy sprawdzić pomiar ciśnienia roboczego i LS – zarówno podczas hamowania, jak i podczas postoju. Test jezdny pozwala sprawdzić, czy otrzymane pomiary mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Światła też są istotne

Kolejnym układem jest elektryka, bez której nowoczesne ciągniki nie byłyby w stanie funkcjonować. Dzięki układowi elektrycznemu nie tylko światła są w stanie działać, ale również transport kontaktów ze smartfona wprost do ciągnika.

Podczas kontroli serwisowej najpierw sprawdzana jest gęstość elektrolitu, sprawdzenie akumulatorów, rozrusznika oraz alternatora wraz z instalacją zasilającą maszynę.

Kabina

Praca na ciągniku łączy się z długim okresem przebywania w jego wnętrzu, a więc dobrze, by w środku oferowany był użytkownikowi pełny komfort użytkowania. W przypadku kabiny bardzo ważny jest układ zawieszenia – bez dobrej jakości konstrukcji tej części żadna jazda nie będzie zbyt przyjemna.

Kabina jest też układem chłodzenia i grzania i nie można zapominać o odpowiednim obiegu powietrza. Ważną kwestią jest też regularna wymiana wszelkiego rodzaju filtrów powietrza zamontowanych we wnętrzu porządnie zbudowanej kabiny nowoczesnego ciągnika.