Skip to content Skip to footer

Pozycjonowanie jako ważna metoda marketingu

W dobie globalnej wioski, gdy towar i usługi można kupować w dowolnym miejscu na świecie, a klienta od producenta mogą dzielić tysiące kilometrów, marketing staje się bardzo ważnym narzędziem w każdej firmie. Dzięki internetowi z jednej strony każdy internauta może stać się klientem, co jest niewątpliwie wielką szansą, ale z drugiej – klient ma do wyboru całe mnóstwo firm, z których usług może skorzystać. Dlatego walka o klienta w dzisiejszych czasach odbywa się również przede wszystkim w internecie.

Aby ze skutkiem zaistnieć w sieci, trzeba podjąć wiele działań. Jednym z nich jest obecność na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce Google. To właśnie w Google dziś szuka się produktu lub usługi i to tam zdobywa się klienta. Jednak sukces w Google wymaga podjęcia kroków, ponieważ dobra pozycja rzadko przychodzi sama z siebie. Aby mieć szansę zaistnieć w wynikach wyszukiwania, w zasadzie każda firma powinna podjąć działania zwane pozycjonowaniem. Pozycjonowanie produktu czy usługi jest szczególnie ważne w konkurencyjnych branżach, jak również w takich, gdzie w grę wchodzą duże pieniądze. Utrata dobrej pozycji Google oznacza też z reguły utratę konkretnych kwot przychodów. Dlatego pozycjonowanie metody i skuteczność są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek.

Dlaczego pozycjonowanie jest takie ważne?

W poszukiwaniu produktów i usług coraz większa część ludzkości sięga po komputer i smartfon, na którym korzysta z wyszukiwarki Google (lub innych, ale są one marginalne). To właśnie tam najszybciej można znaleźć poszukiwany produkt. Pierwszym krokiem jest więc posiadanie strony internetowej lub innego miejsca w sieci, gdzie znajdują się informacje o firmie. Może to być też np. fanpage na Facebooku. Sama strona, choć niezbędna, nie jest jednak wystarczająca. Link do niej musi się pojawiać jak najwyżej w wynikach wyszukiwania, jak najbliżej pierwszego miejsca. Naturalne zdobywanie pozycji jest długie i niekoniecznie musi zakończyć się sukcesem. Aby uzyskać wysokie miejsce w wynikach wyszukiwania, tzw. SERP-ach, stosuje się pozycjonowanie marketing służący do sztucznego podbicia pozycji. Dla wielu firm to jedyna szansa, aby dostać się w okolice pierwszego miejsca, które znacznie zwiększa szansę na to, że internauta kliknie w link przekierowujący do witryny,

Które metody pozycjonowania są najlepsze?

Na temat pozycjonowania powiedziano i napisano bardzo dużo. Skuteczne pozycjonowanie produktu to nie jedno, ale szereg różnorakich działań, jakie warto zlecić dobrym specjalistom od SEO. Jeśli zaś chodzi o pozycjonowanie metody są bardzo różne. Na dobrą sprawę trudno stwierdzić jednoznacznie, które są najlepsze. Algorytmy, jakie stosuje firma Google, ulegają ciągłym zmianom i tym samym ewoluować musi również pozycjonowanie marketing, aby się do nich dostosować. Jedno, co z pewnością można powiedzieć, to to, że skuteczne pozycjonowanie strony internetowej to proces długofalowy, a nie krótki i jednorazowy. Idealnie jest, gdy pozycjonowanie prowadzi się stale, odpowiednio reagując na algorytmy Google.