Skip to content Skip to footer

Smaczne podgrzybki w occie: do czego można je zastosować?

Podgrzybki są podobne do większości grzybów. Składają się one w głównej mierze z wody, białek, chityny, a także składników mineralnych oraz witamin z grupy B oraz D. W szczególności na uwagę zasługuję smaczne podgrzybki marynowane w occie. Jakie więc przepisy kulinarne warto poznać?

Przepis na smaczne podgrzybki marynowane w occie

Podgrzybki w occie są potrawą stosunkowo prostą w przygotowaniu. Co ciekawe, jest to danie wegetariańskie, a oprócz tego można je przechowywać w słoiczkach przez całą zimę i – w razie konieczności – sięgnąć w każdej chwili.

Aby zrobić marynowane grzybki w occie, potrzebne będą:
– jeden kilogram grzybów (podgrzybków);
– około dwie i pół szklanki wody;
– sól.

Oprócz tego, do zalewy octowej niezbędne będą:
– dwie szklanki wody;
– pół szklanki octu;
– dwie średnie cebule;
– jedna łyżka soli;
– jedna łyżeczka cukru;
– dwa, trzy liście laurowe;
– pieprz;
– cztery kuleczki ziela angielskiego;
– płaska łyżeczka gorczycy.

Na samym początku należy wybrać spośród grzybów małe i twarde smaczne podgrzybki marynowane w occie, a następnie oczyścić je oraz umyć. Podgrzybki należy włożyć do wysokiego garnka oraz zalać niewielką ilością wody, w taki sposób, aby zakryła ona jedynie kapelusze. Należy także posolić oraz gotować przez około dziesięć minut.

W drugim garnku należy przygotować zalewę, to jest wlać wodę, ocet, wrzucić pokrojoną cebulę, wsypać przyprawy oraz zagotować. Obgotowane podgrzybki trzeba przecedzić, a następnie przepłukać zimną wodą.

Po wszystkim grzybki należy włożyć do wyparzonych słoiczków, zalać gorącą marynatą oraz dobrze, szczelnie zamknąć. Ostatni krok to obrócenie słoików do góry dnem oraz ich pasteryzacja w dużym garze przez około piętnaście minut od zagotowania. W sumie czas przygotowania takich grzybów to około czterdziestu minut.

Podgrzybki można jeść samodzielnie, spożywać z chlebem, bądź podawać je do obiadów.

Potrawy z podgrzybków

Podgrzybki marynowane w occie można stosować do różnego rodzaju dań. Najbardziej znanym zastosowaniem kulinarnym jest potrawa wigilijna, do której grzybki są podawane razem z między innymi kminkiem czy też jałowcem. Można je także spotkać w tradycyjnych bigosach, pierogach oraz uszkach. Świetnie nadają się również do połączeń na przykład z kaszą gryczaną, ziemniakami, bądź też makaronem. Co ciekawe, przygotowuje się z nich też sosy.

Warto jednak nadmienić, że podgrzybki powinno się spożywać przed godzinami wieczornymi, ponieważ są one ciężkostrawne, w związku z czym przed snem żołądek może nie być w stanie ich odpowiednio strawić.