Skip to content Skip to footer

Sztucery – myśliwska broń kulowa

Coraz bardziej nowoczesne i efektywne metody polowania wymagają zastosowania lepszej oraz bardziej celnej broni. Myśliwi używają nowej generacji broni, jaką są sztucery myśliwskie. Są one o wiele lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne śrutówki zarówno dla polujących, jak i dla zwierzyny łownej.

Jak zbudowana jest broń myśliwska sztucery?

W zasadzie na pierwszy rzut oka sztucery myśliwskie nie wiele różnią się od innych rodzajów broni używanej do polowań na grubą zwierzynę. Ale jednak są bardziej nowoczesną bronią, niż do tej pory używane. Ich konstrukcja zapewnia bardzo wysoką celność strzałów. Są bardziej bezpieczne dla ich użytkowników, a także o wiele lepsze dla zwierzyny, ponieważ można zaoszczędzić jej niepotrzebnych cierpień po postrzeleniach w różne części ciała.

Broń myśliwska sztucery składa się z drewnianej kolby z szyją i policzkiem, gdzie można wygodnie złożyć się do strzału. Posiada gwintowaną lufę zakończoną muszką oraz magazynek na amunicję typu pudełkowego. Zasadniczy mechanizm to zamek czterotaktowy wyposażony w dźwignię oraz bezpiecznik w postaci suwaka.

Bardzo ważną częścią sztucera myśliwskiego jest drewniane łoże, które obejmuje całą lub część lufy, nazywane sztućcem. Właśnie od tego elementu ten model broni myśliwskiej wziął swoją nazwę czyli sztucer.

Dlaczego sztucer jest tek popularny wśród myśliwych?

Jest to broń lekka, poręczna, wygodna i skuteczna. Ta skuteczność jest najważniejszym powodem, dla którego sztucery myśliwskie robią karierę wśród myśliwych polujących na grubą zwierzynę, jak dziki, jelenie, sarny i inne, na które prawo łowieckie pozwala polować.

Nowoczesna, a zarazem prosta konstrukcja sztucera sprawia, że jest on niezwykle celną bronią oraz posiada bardzo duży zasięg. Jego siła rażenia sięga nawet pięciu kilometrów, dlatego precyzyjne strzały są bardzo istotne. Precyzja i celność to także cechy charakterystyczne dla tego rodzaju broni, dlatego jest tak chętnie użytkowana przez większość myśliwych.

Wszystkie zalety sztucerów myśliwskich mają duże znaczenie dla osób polujących, ale także dla zwierzyny łownej. Im bardziej celny strzał, tym krótsze i mniej okrutne cierpienia odczuwają zwierzęta, które zostały postrzelone. Jest to jeden z najważniejszych elementów w etyce każdego myśliwego, który kocha ten sposób spędzania czasu.