Skip to content Skip to footer

Wszystko, co musisz wiedzieć o półkoloniach

Półkolonie wydają się świetnym sposobem na produktywne wykorzystanie wakacji Twojego dziecka. Dzięki nim każda pociecha może bez przeszkód poznać nowych rówieśników i uczyć się cennych umiejętności, które przydadzą się w dalszych etapach rozwoju. Ale czy na pewno wiesz, jak przygotować swoje dziecko na półkolonie, aby wyniosło z nich jak najwięcej?

Im większa wiedza, tym spokojniejsze dziecko

Kiedy rodzice decydują się na półkolonie dla dzieci, rzadko kiedy tłumaczą swoim pociechom, na czym ich wakacje będą polegać. Dlatego dzieci nie wiedzą, czego się spodziewać i są bardzo zestresowane nową sytuacją, w której się znalazły. W efekcie stają się wycofane oraz przerażone, a półkolonie zamiast wspaniałej przygody, są okropnym utrapieniem. Zanim zaprowadzisz dziecko na pierwszą zbiórkę, porozmawiaj z nim na spokojnie i zachwyć się zajęciami, w których będzie uczestniczyło. Pamiętaj, że jesteś wzorem dla swojego kilkulatka i przedstaw półkolonie dla dzieci przede wszystkim jako świetną zabawę.

Zaplanuj półkolonie wcześniej

Zapracowani i młodzi rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, że półkolonie dla dzieci mają ograniczoną ilość miejsc, a przy tym cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Przed zapisami na atrakcyjne oferty ustawiają się długie kolejki i choć turnusów zazwyczaj jest kilka, to i tak zdarza się, że część rodziców wraca do domów z kwitkiem. Dlatego nie zostawiaj zapisów na ostatnią chwilę i znajdź przynajmniej trzy oferty z różnymi terminami turnusów. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek.

Zadbaj o wyprawkę dla swojego dziecka

Opiekunowie półkolonii zazwyczaj są przygotowani na różnego rodzaju wypadki, a oferty w większości zawierają podstawowe wyżywienie. Warto jednak dokładnie wypytać organizatora, na jakie posiłki może liczyć Twoje dziecko. Jest to szczególnie ważne, jeśli nasza pociecha jest niejadkiem i zjada tylko wybrane rzeczy – wtedy dobrze jest zrobić kilka kanapek. Co jeszcze powinno znaleźć się w plecaku każdego kilkulatka?
• Nawilżane chusteczki
• Lekki płaszcz przeciwdeszczowy
• Czapeczka z daszkiem
• Okulary przeciwsłoneczne
• Legitymacja szkolna
• Dodatkowy sweterek
Jeśli Twoje dziecko będzie uczestniczyło w różnych zajęciach, zapytaj organizatorów, jakie przybory mogą mu się przydać. Nie wszystkie półkolonie oferują dostęp do instrumentów muzycznych albo niekończących się pokładów plastelin, dlatego lepiej upewnić się, co trzeba kupić, żeby nie stresować się zakupami na ostatnią chwilę.

Artykuł przygotowany we współpracy z Uniwersytetem Rozwoju