Paralotnia, bungee jumping, motolotnia, czy spadochron. Dla tych, którzy chcą wzbić się ponad ziemie i przy okazji doświadczyć skoku adrenaliny jest dostępnych wiele ciekawych opcji. Tutaj ograniczeniem może być jedynie zasobność portfela, bo takie atrakcje są dość kosztowne. Niemniej jednak ich popularność rośnie z każdym rokiem.
Dla kogo spadochron?
Osoby, które chciałyby poczuć prawdziwe emocje, mogą zdecydować się na skok ze spadochronem. Dla amatorów aerokluby oferują takie skoki w tandemie, czyli z instruktorem. Instruktor dba o bezpieczeństwo, steruje lotem i spadochronem oraz kontroluje cały skok.
Skok może wykonać praktycznie każdy, kto cieszy się dobrym zdrowiem oraz brakiem dużej nadwagi. Niemniej jednak warto sprawdzić wszelkie przeciwskazania, zanim podejmie się taką próbę.
Szkolenia AFF-dla amatorów
Osoby, które mają już za sobą skoki w tandemie lub chciałyby skakać zawodowo, muszą odbyć szkolenia AFF. Są to kursy przygotowujące amatorów do samodzielnych skoków.
Tak jak w przypadku skoku z instruktorem i tutaj należy wykazać się dobrym zdrowiem. W tej chwili nie ma obowiązku odbywania badań lekarskich przed kursem, niemniej jednak profesjonalne aerokluby w trosce o bezpieczeństwo swoje oraz kursantów, wymagają odpowiedniego zaświadczenia przed skokami.
Badania są przeprowadzane w wyznaczonych do tego celu, specjalistycznych przychodniach lekarskich, które badają również pilotów czy personel pokładowy wszystkich linii lotniczych.
Szkolenia AFF- program
Każde szkolenia AFF składają się z trzech etapów. Bardzo ważne, żeby realizować kurs systematycznie, bez większych przerw. Dzięki temu łatwiej wdrażać i szlifować swoje umiejętności.
Etap pierwszy to część teoretyczna, czyli wykłady. Trwają mniej więcej dziesięć godzin. W tym czasie kursanci szkolenia AFF poznają główne zasady bezpieczeństwa, procedury awaryjne, zasady sterowania spadochronem oraz odpowiednią pozycję podczas lotu.
Etap drugi to zapoznanie się ze sprzętem, trenowanie wyskoku z samolotu oraz otwierania spadochronu. Niemniej jednak te ćwiczenia odbywają się jeszcze na ziemi pod okiem instruktora.
Po zdaniu egzaminu teoretycznego zaczyna się etap trzeci i ostatni, czyli skoki z instruktorem i samodzielne.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy